Pompy ciepła

Cytat z jednego ze szkoleń dla instalatorów:
"Lepsza słaba pompa niż dobry drogi kocioł kondensacyjny."

Bardzo dobre urządzenia, które tanio grzeją budynek. Jednak nakłady na montaż są znacznie wyższe od tradycyjnych kotłów. Mogą być zmontowane do budynków, w których straty ciepła można uzupełnić niskim parametrem grzewczym np. 35 - 40 oC. Idealne do nowych budynków z ogrzewaniem podłogowym bądź ogrzewaniem ściennym, lub do budynków po termomodernizacji.

Pompy ciepła, rodzaje:
Typ pompy ogólne informacje informacje o montażu Koszt użytkowania pompy
powietrzna  jako źródło ciepła wykorzystują powietrze zewnętrzne, w związku z czym wykonywanie dolnego źródła w postaci sond pionowych lub kolektora gruntowego jest zbędne, a produkcja ciepła jest możliwa nawet, gdy temperatura na zewnątrz budynku spada do -25oC. Powietrzne pompy ciepła stanowią doskonałą alternatywę dla pomp gruntowych, gdy działaka jest mała i nie ma możliwości wykonania wymiennika gruntowego.  szybki, łatwy montaż, ciepło pozyskiwane jest z atmosfery. Roczny koszt ogrzewania i produkcji ciepłej wody użytkowej dla domu o powierzchni użytkowej 150m2, zlokalizowanego w centralnej Polsce o zapotrzebowaniu na ciepło 50W/m2. zamieszkanego przez 4-osobową rodzinę, wynosi: 2608 zł.
gruntowa  Gruntowe pompy ciepła pobierają energię z gruntu za pomocą wymiennika gruntowego tzw. dolnego źródła, przez który przepływa niezamarzająca ciecz. Najczęściej wykorzystywanym źródłem ciepła w instalacjach z pompami ciepła jest grunt, skała, woda gruntowa i woda powierzchniowa. Dobry dobór pompy  wymaga  Roczny koszt ogrzewania i produkcji ciepłej wody użytkowej dla domu o powierzchni użytkowej 150m2, zlokalizowanego w centralnej Polsce o zapotrzebowaniu na ciepło 50W/m2. zamieszkanego przez 4-osobową rodzinę, wynosi: 2193 zł.